V náruči hor

Vysoké Tatry, nebo chcete-li polsky Tatry Wysokie, jsou nejvyšším pohořím jak na Slovensku, tak v Polsku.
Jestli jste si oblíbili film Anděl na horách s J. Marvanem v roli Gustava Anděla, není nic lepšího než se vydat do Tatranské Lomnice.
Nachází se 6,7 km na východ od Starého Smokovca. Parky zde vytvářejí velice příjemné prostředí. Nejoblíbenějším turistickým místem je Skalnaté pleso. Okolí je jako stvořené pro túry, nebo jen procházky. Zde se ale i dočkáte specialit jak z domácí, tak mezinárodní kuchyně.
Sedačková lanovka z Lomnického sedla, nacházející se ve výši 2 190 m, vás vyveze vstříc nádherným výhledům naMalú a Veľkú Studenú dolinu a tatranské štíty.
zasněžená hora
Nechte se vyvézt na Lomnický štít. Nad oblaky prožijete neopakovatelný výhled na štíty nejmenších velehor světa.
Jestli vám bude přát počasí, z vrcholu uvidíte až do vzdálenosti 350 km a rakouské Alpy.
Ovšem pokud nebude vládnout počasí jako ve zmíněném filmu.
Vydáte-li se na Gerlachovský štít, potřebujete být dobře vybaveni a mít po svém boku horského průvodce.
ovce v horách
Starý Smokovecvás pozve na výlet na Hrebienok. Můžete se vydat jak pěšky po asfaltové cestě, tak se svézt lanovkou, která jezdí každých 15 minut.
Kriváňje perlou Vysokých Tater. Pod ním zaparkujete své auto za poplatek a můžete se vydat po turistickém značení. Asi po hodinové chůzi narazíte na partyzánský bunkr. Odtud se vydáte velmi příjemnou lesní cestou, kde se pokocháte okolní přírodou a budete spokojeni, že skoro nepotkáte živáčka. Jen se nelekněte, když vám směle před nohama přeběhne třeba svišť.
Ve chvíli, kdy se snažíte dostat na Malý Kriváň, zjistíte, jak jste na tom s kondičkou.
Několik poslední metrů na vrchol je dobré rozvážit. Milovníci pohybu po skále, zajásají, ale strašpytlové, budou mít nahnáno. Terén se napřimuje a občas nezbývá, než použít ruce.
Ovšem výhledy stojí za to. Spousta vrcholů, Rysy i Chatu pod Rysmi a dokonce i západní Tatry.
Wahlenbergova plesavám nabídnou středně náročnou túru, ale pokud si chcete výstup ulehčit, vyvezte se lanovkou k Chatě pod Soliskom.
Pokud tuto možnost nevyužijete, vydáte se od Štrbského plesa, severozápadním směrem po tatranské magistrále.
dolomity hory
Asi po ¾ hodiny dojdete na rozcestí, kde se vydáte po žluté značce a stoupáte lesem, poté klečí Furkotskou dolinou. Stoupání se trochu zmírní asi po hodině. Mineme zprava se připojující modře značenou stezku a pokračujeme mírně vzhůru. Končí pásmo kleče, začínají skály, za nimiž leží první z ples – Nižné Wahlenbergovo pleso. Opět je stoupání strmější.  Hned za ním je rychlý výšvih do závěrečného kotle Furkotské doliny, kde leží mnohem větší Vyšné Wahlenbergovo pleso.
Do stran uvidíte Soliskový hřeben a hřeben Ostré a před vámi se tyčí vrchol Furkotského štítu. Za zády máte Liptovskou kotlinu a Nízké Tatry.
Jestli stojíte o ještě lepší výhledy, vydáte se na závěrečný prudký výstup přes Bystré lávky do Mlynické doliny a zpět na Štrbské pleso.
Krajina je krásná a dovolená na Slovensku rozhodně stojí za vyzkoušení.