Mobilní domy Praha nejsou obytná vozidla na kolečkách

Jaké známe mobilní domy

Mobilheim – pod tímto názvem se ukrývá původní řešení, s nímž přišli jeho tvůrci již v polovině 60. let minulého století. První objekty tohoto typu se začaly vyrábět v zámoří a do Evropy pronikly až později, šlo převážně o velké obytné karavany, podobné maringotkám kočovných komediantů. Velikost obytné plochy byla malá, ovšem nebyl problém dům kdykoli odvézt na jakékoli místo i bez ohlášení nebo stavebního povolení, podmínkou je pouze umístění na vašem pozemku, případně pronajatém (nikoli veřejném). Později se prodloužila jejich délka a takové typy lze dnes zakoupit např. jako používané sezonní objekty. Dováží se k nám nejčastěji z Holandska. Nejsou ovšem určeny pro trvalé bydlení, nejsou dostatečně zateplené a hodí se spíše pro rekreační účely v letním období.

interiér bytu

Mobilní dřevostavby – většina z nich je již zateplená a určena k trvalému bydlení. Nemají obvykle klasický podvozek, ale pokládají se na místo výkonným autojeřábem. K jejich umístění potřebujete pouze speciální patky, ale lze je umístit i na klasickou základovou desku. Taková stavba podléhá ohlášení na stavebním úřadě, obdržíte evidenční číslo a je možné si zde přihlásit trvalý pobyt.

květinová zahrada

Odlišná koncepce od původní myšlenky

Mobilní domy Praha lavarohouse.cz jsou stále v očích mnohých z nás podřadnou stavbou, která degraduje bydlení na úroveň sociálně slabé existence. To je však poněkud zkreslený pohled. Obytná plocha již odpovídá standardní velikosti vícepokojového bytu, zařízení je maximálně komfortní, vkusné a účelné a prakticky takový dům stěží rozeznáte od některých nízkoenergetických řešení.

Dvojitá okna, zateplení včetně podlahy a stropu, střešní krytina a vytápění – to vše splňuje normy pro pobyt v zimních měsících. Další podstatnou výhodou je vlastní soukromí na (většinou) vlastním pozemku, je možné přistavět terasu, pergolu, vybudovat okrasnou i užitkovou zahradu a bydlet v kontaktu s přírodou a hlavně bez stresu, který vládne ve městech.