Jak žít s diagnózou alergie

Jestli patříte mezi mnohočetnou armádu alergiků, pak není váš život vůbec jednoduchý. V životě alergika je mnoho míst, kde je třeba být ostražitý a nastavit si jiná pravidla, než si může dovolit zdravý člověk. Mnoho rodin to pocítí už hned po narození svých dětí, kdy si musí vyslechnou nepříjemnou zprávu od lékaře, že jejich dítě je alergické. V tu chvíli začíná maraton, kdy rodiče musí domácnost uzpůsobit zdravotním potřebám alergického člena rodiny. Není to nic jednoduchého, protože projevy různých alergií potřebují specifický přístup okolí, ve kterém alergik žije.

sprej na rýmu

Rady pro snadnější život alergiků

1/ Dbejte na to, aby v domácnosti alergika nebyl prach. Je třeba nejen uklízet, ale je vhodná pračka vzduchu, která přefiltruje znečištěný vzduch a umožní alergikovi dýchat čistý vzdych bez alergenů.

2/ Snažte se, aby ve vybavení bytu bylo co nejméně předmětů, které prach zachycují.

3/ Pořiďte se výkonný vysavač s lampou s ultrafialovým zářením. Jedině tak dokážeme prach vysát co nejlépe, a ještě vydesinfikovat podlahy.

4/ Nepoužívejte v domácnosti textil s umělými vlákny. Dejte přednost bavlněným tkaninám.

5/ I sušené bylinky a koření můžou způsobit alergický záchvat. Ze sušených rostlin se uvolňuje jednak prach a zároveň i usušený pyl, na který jsou mnozí alergici citliví.

7/ Roztoči jsou běžnými obyvateli našich domácností. Velmi dobře je ale zahubíme, když například plyšové hračky nebo syntetické tkaniny vložíme před vypráním do mrazáku. Zima roztoče zahubí a my pak běžným způsobem vypereme. U bavlněných tkanin dáváme přednost vyvářce.

8/ Přemýšlejte, jaké ovoce dáte alergikovi na talíř. Jižní ovoce, které dlouho cestovalo, je běžně chemicky ošetřeno pro zvýšení trvanlivosti. I to může vyvolat alergickou reakci.

9/ Než si pořídíme domácího mazlíčka, nechte se otestovat na alergii na srst domácích zvířat. Ušetříte si pak problém, kam dát mazlíčka, když se ukáže, že zhoršuje alergikovi zdravotní stav.
zvětšený roztoč

V dnešní době májí sice alergici dost omezení, při ukázněnosti a pravidelné lékařské péči se ale tímto handicapem dá docela dobře žít. Moderní léky a hypoalergenní výrobky dokážou zmírnit projevy na minimum.